Dana 22.04.2017. održala se akcija „Zelena čistka“ u koju se četvrtu godinu za redom uključila i Općina Velika Ludina. Djelatnici općine, poduzeća „Ludina“ d.o.o., članovi fitnes kluba „Fit“, članovi političke stranke HDZ i ekološki osviješteni građani odlučili su očistiti nekoliko lokacija od smeća. Nastavljajući, sada već trogodišnju tradiciju pristupilo se čišćenju divljeg odlagališta uz nasip rijeke Česme. Akcija se nastavila prikupljanjem otpada kojeg su nesavjesni građani odbacili na izvorištu pitke vode u Ruškovici .
Općina Velika Ludina zadnjih godina aktivno se bavi saniranjem divljih deponija otpada pa je okoliš Općine sve čišći i uredniji, a ovakvim akcijama polako se utječe na svijest građana. Ovakav primjer pozitivno djeluje na građane, te se nadamo da će ga slijediti i ostali građani, a što će rezultirati smanjenjem onečišćenja okoliša.