Općina Velika Ludina je smještena u sjeverozapadnom dijelu Sisačko-Moslavačke županije
Područje općine Velika Ludina graniči sa općinom Križ, odnosno Zagrebačkom županijom na zapadu te gradom Čazma, odnosno Bjelovarsko-bilogorskom županijom na sjeveru. Na istočnoj strani područje općine graniči sa općinom Popovača, a na južnoj i jugozapadnoj strani sa gradom Siskom i općinom Martinska Ves.
Položaj općine Velika Ludina u okvirima Sisačko-moslavačke županije specifičan je zbog njenog rubnog položaja a vezano s time i njene kvalitetne prostorne i prometne povezanosti sa drugim dijelovima Hrvatske. Dominantni prometni koridor proteže se u smjeru zapad-istok duž županijske ceste Ž-3124 uz koju se razvija linearna konurbacija, koja obuhvaća potez Ivanić Grad - Kutina - Novska - Nova Gradiška.
Područje općine dobro je prometno povezano sa susjednim općinama i gradovima: Križom i Ivanić Gradom na zapadu, Popovačom i Kutinom na istoku te Čazmom na sjeveru.
Povoljan položaj i dobra prometna povezanost, relativno niska gustoća naseljenosti, te kvalitetan i očuvan okoliš predstavljaju glavne prostorne i razvojne resurse općine.
Na području općine u 12 naselja, prema popisu iz 2001. godine, živi 2.832 stanovnika, odnosno 1,50 % od ukupnog stanovištva županije (183.531 stanovnika). Prema broju stanovnika općina je među manjima u županiji.
Područje općine zauzima površinu od 103,6 km2 odnosno 2,3 % ukupne površine županije koja iznosi 4463,1 km2. Prema površini općina je među manjima u županiji.
Prosječna gustoća naseljenosti na području općine iznosi 27,69 st./km2. Gustoća naseljenosti na području županije je 56,26 st./km2, dok je prosječna gustoća naseljenosti u Hrvatskoj 85 st./km2.
Južni dio područja općine, u površini od cca 16 km2, zauzima poplavno područje Lonjskog polja.
Prostor općine jasno je diferenciran na dva karakteristična zemljopisna područja. Sjeverni dio općine zauzimaju brežuljci i obronci niske Moslavačke gore. Karakteristični brežuljkasti reljef obilježavaju izmjene šumskih i poljoprivrednih područja. Naselja su smještena u udolinama. Krajolik je na taj način sačuvan u svom izvornom izgledu. Ta je odlika ujedno i najveća vrijednost prostora općine.
Južni dio općine zauzima prisavska ravnica omeđena rijekom Česmom na zapadu i Lonjom na jugu.
U ovom prostoru smješteno je samo jedno naselje: selo Okoli.
U kontaktnom području brežuljaka Moslavačke gore i prisavske ravnice smješten je prometno infrastrukturni koridor: auto cesta D-4, željeznička pruga, županijska cesta Ž-3124, plinovodi, naftovodi i dalekovodi.