Srijeda 24 Travanj 2019

Od. 1. srpnja cijena odvoza komunalnog otpada na području Grada Kutine, Grada Popovače i Općine Velika Ludina povećana je za 50%. Odluku o poskupljenju predložila Skupština Eko Moslavine koju sačinjavaju gradonačelnik Kutine, gradonačelnik Popovače, načelnik Općine Velike Ludine i direktor tvrtke Ventus d.o.o. Prijedlog o poskupljenju potvrdila su vijeća Grada Kutine, Grada Popovače i Općine Velika Ludina.


Razloga za poskupljenje usluge odvoza i zbrinjavanja komunalnog otpada je nekoliko. Prvi je razlog smanjenje prihoda Eko Moslavine uslijed prestanka zbrinjavanja otpada iz drugih gradova na odlagalištu u Kutini u lipnju ove godine, jer je kapacitet odlagališta značajno popunjen rekla je Adrijana Cvrtila, direktorica Eko Moslavine i dodala; „Tu smo izgubili značajan prihod oko 7 mil. kn, a prethodni direktor je poslovanje Eko Moslavine pokrivao iz eksternih obuhvata, na način da su ti prihodi služili za pokrivanje operativnih troškova i plaća zaposlenika. Prihod iz redovne djelatnosti od korisnika usluga nije dostatan da bi se tvrtka financijski pokrivala.“

Od 1. studenog ove godine sukladno Uredbi Vlade RH jedinice lokalne uprave i komunalnim poduzeća građanima moraju osigurati usluga odvojenog sakupljanja otpada. To će utjecati na povećanje troškova komunalnih poduzeća u obavljanju usluge odvoza i zbrinjavanja otpada.
Direktorica Eko Moslavine pojašnjava: „Moramo svim korisnicima pružiti uslugu prikupljanja biorazgradivog otpada, papira, plastike, metala i stakla te funkcioniranje reciklažnog dvorišta u svakoj jedinici lokalne samouprave. To će značajno povećati troškove funkcioniranja tvrtke. Uložit će se oko 7 mil. kn u nabavu opreme kako bi se u potpunosti uskladili sa Zakonom. Tako će kod rashodovne strane biti značajno povećanje troškova pa je stoga bilo potrebno korigirati cijenu usluge.“

Direktorica Eko Moslavine podsjeća kako cijena usluge prikupljanja, odvoza i zbrinjavanja komunalnog otpada nije mijenjanja od 2011. godine. „U tom razdoblju, posljednjih 7 godina Eko Moslavina uvela je odvojeno prikupljanje 4 vrste otpada. Papri se počeo odvojeno prikupljati od 2013., u 2016. počelo se sa prikupljanjem plastike, stakla i metala. Sve to je utjecalo na značajno povećanje troškova, rasle su i cijene energenata, a cijena usluge se nije usklađivala. U proteklim godinama to je trebalo usklađivati, pa sada ne bi došlo do značajnog poskupljenja cijena usluge.“

Projekt reciklažnog dvorišta u Kutini prijavljen je za sufinanciranje iz Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost. Zahtjev je u obradi te se očekuje da će se projekt realizirati iduće godine.
Eko Moslavina ovog je ljeta građanima dala mogućnost odvojenog sakupljanja otpada u mobilnom reciklažnom dvorištu.


S domaćih portala

Vrijeme

Zagreb °C
Osijek °C
Split °C
  24.04.2019 Ferienhaus Ostsee

Galerija fotografija

Poslovi na HZZ

София plus.google.com/102831918332158008841 EMSIEN-3