Srijeda 24 Travanj 2019

Sisačko-moslavačka županija i Općina Velika Ludina zajedno realiziraju brojne projekte. Što se sve trenutno radi, ali i priprema na tom području, predstavnici Sisačko-moslavačke županije te Općine Velika Ludina, uvjerili su se na terenu.

 

Tjedan dana uoči obilježavanja Dana Općine Velika Ludina, sisačko-moslavački župan Ivo Žinić sa suradnicima je posjetio tu Općinu. Bila je to prigoda za razgovor o projektima koji se trenutno realizaciju na području Općine. Među njima su i radovi na tamošnjoj Osnovnoj školi, čiji je osnivač upravo Županija. Kako je istaknuo župan Žinić obišli su te radove na zamjeni ravnog krova na školi Ludina, a dogovorili su i vidjeli mogućnost da se postojeća dvorana proširi uz pomoć Općine koja je otkupila parcelu pored. Župan je posebno zadovoljan što su zajednički brzo reagirali po pitanju proglašenja elementarne nepogode zbog šteta koje su naknadno uočene na tamošnjim voćarskim površinama. Župan je pojasnio kako su imali jednu zanimljivu situaciju oko elementarne nepogode. Naime, mraz je na voćnjacima bio učinio određene štete koje prvo nisu bile vidljive. Tek nakon 4 mjeseca, kada je vegetacija počela odrađivati svoje i kada su se javili prvi problemi na voćnjacima, vidjelo se da je ipak došlo do štete, pa su odgovorne službe naknadno izašle na teren, snimile situaciju i proglasile elementarnu nepogodu. Predstavnici Županije i Općine posebno se vesele projektu koji je pred njima, istalnuo je načelnik Općine Velika Ludina Dražen Pavlović navodeći kako je tu riječ o projektu vrijednom 80 milijuna kuna, a to je projekt navodnjavanja u Ludini koji ide u svoju izvedbenu fazu te je isprojektiran. Sada se otkupljuju zemljišta, 2019. godine očekuje se natječaj, dok bi početak izvođenja radova trebao biti 2020. iIi 2021.godine. Taj će projekt pomoći poljoprivrednicima s potrebnim navodnjavanjem, i to ne samo kod zaštite od suše, već i kad voćke treba zaštiti od mraza. Općina i Županija imaju još puno zajedničkih projekata, od onih na području zdravstva do cestovne infrastrukture, No realizacija jednog projekta, koji će biti vidljiv na početku nove školske godine, posebno veseli. Naime, kako je istaknula Sonja Pribolšan Pongračić ravnateljica Osnovne škole Velika Ludina, riječ je o projektu koji se nadovezuje na projekt u koji su kao škola uključeni na razini države, a to je eksperimentalna provedba kurikularne reforme, gdje su odlučili, da osim učenika prvog, petog i sedmog razreda, koji iz projekta dobivaju sredstva, uz pomoć Županije i Općine, sufinanciraju tablete za ostatak učenika. Osnovna škola iz Ludine tako će biti prva škola na razini cijele države koja će imati tablete za sve učenike matične i svih područnih škola. To je najbolji dokaz kako se u jednoj maloj Općini, kao što je Velika Ludina, mogu ostvarivati veliki i značajni projekti.


S domaćih portala

Vrijeme

Zagreb °C
Osijek °C
Split °C
  24.04.2019 Ferienhaus Ostsee

Galerija fotografija

Poslovi na HZZ

София plus.google.com/102831918332158008841 EMSIEN-3