Ponedjeljak 26 Veljača 2024

Općina Velika Ludina proslavila je još jedan Dan Općine. On se nakon 10 godina ponovno proslavlja na blagdan sv. Mihaela arkanđela, odnosno na Dan velikoludinske župe. Tim povodom održana je svečana sjednica Općinskog vijeća.

Na rad Općinskog vijeća u proteklom razdoblju osvrnuo se predsjednik Vjekoslav Kamenščak:  „U jednogodišnjem razdoblju odradili smo 10 sjednica vijeća, a na kojima smo jednoglasno donijeli niz odluka koje su bitne za razvoj naše Općine.“

Ujedno, prilika je to bila da se načelnik Dražen Pavlović pohvali učinjenim u proteklom jednogodišnjem razdoblju. „Kraj prošle, kao i godina koja je još u tijeku nam je bila dobra. Mi se uvijek volimo za Dan općine malo pohvaliti i reći s čim smo zadovoljni. Sada mogu reći da smo započeli jednu veliku investiciju. To je cesta od Male Ludine prema Mustafini Kladi u dužini od 9,1 km, to nam je najveća investicija, vrijedna preko 10 milijuna kuna, a realiziramo ju uz pomoć Županijske uprave za ceste i resornog ministarstva.  Također, u ovom trenutno radimo i na nekoliko naših lokalnih prometnica te na groblju. Isto tako uređivali smo i još uređujemo neke naše društvene domove.  Također, dosta radimo na našoj infrastrukturi, a sada upravo projektiramo vodovod u zadnjem našem naselju koje ga nema – Ludinici, a gdje imamo 3 naseljene kuće. Redovito pritom koristimo sredstva iz EU fondova i uz pomoć njih uspješno realiziramo planirane projekte. ” – rekao je načelnik.

Inače, Velika Ludina još neke velike projekte planira i u sljedećem razdoblju.

„Hvalili smo se kako nam je vrtić bio najveća investicija. Mi smo zaista napravili lijepo proširenje tog prostora, uredili postojeći dio na jedan dobar nivo, ali opet nam je mali i evo već smo opet u pripremi projekta i planiramo se kandidirati za proširenje vrtića za još 2-3 odjeljenja. Najveća investicija kojoj se nadamo, a za koju radimo pripreme je svakako sportska dvorana. Kupili smo dva zemljišta u centru Velike Ludine za tu potrebu i sada smo u projektnoj fazi i nadamo se sredstvima iz EU fondova, točnije iz NPOO-a. Ta nova, puno veća i modernija dvorana od dosadašnje bila bi kruna 30 godina naše općine, a što ćemo slaviti nagodinu.“ – najavio je načelnik.

Na svečanoj sjednici u Velikoj Ludini uz Dan Općine nazočili su i brojni gosti. Među njima bili su i čelni ljudi susjednih gradova i općina. U ime svih njih okupljenima se obratio gradonačelnik Popovače Josip Mišković, koji je pohvalio vidljivi napredak života u Općini: „Zaista je lijepo iz godine u godinu doći u ovu općinu i vidjeti da je ta općina, pa možemo reći, iz jednog manjeg sela postala jedno zaista ugodno mjesto za življenje. Čestitam vodstvu na svemu onome što je napravilo. Kao susjed koji sam često, gotovo svakodnevno u ovom dijelu, zasigurno dobro znam kako u odnosu na druge dijelove naše županije, ali i Republike Hrvatske, Općina Velika Ludina napravila je puno, ima dobre gospodarske i ostale preduvjete i rezultati su vidljivi u mnogim područjima.“

Dan Općine Velika Ludina na svečanoj je sjednici, u ime Sisačko-moslavačke županije, ali i Vlade Republike Hrvatske, čestitao župan i izaslanik predsjednika Vlade, Ivan Celjak. „S Općinom Velika Ludina imamo jako dobru suradnju. U realizaciji smo jednog velikog projekta. To je projekt modernizacije ceste od Male Ludine preko Kompatora do Mustafine Klade. Također, za sve vlasnike OPG-ova, odnosno naše poljoprivrednike, važna je informacija da smo osigurali beskamatne kredite. Osim toga, Sisačko-moslavačka županija je ovdje prisutna i naravno putem Osnovne škole. Prošlo ljeto smo za  16 učenika iz Velike Ludine osigurali besplatno ljetovanje, a isto tako osiguravamo i prehranu te pomoćnike u nastavi za potrebite. Naravno, imamo i neke druge projekte i planove, a koje ćemo realizirati u narednom razdoblju.“ – istaknuo je župan.

Svečanoj sjednici velikoludinskog vijeća nazočila je i saborska zastupnica i predsjednica Odbora za poljoprivredu u Hrvatskom saboru Marijana Petir, koja je u toj prilici bila i izaslanica predsjednika Hrvatskog sabora. „S ovog mjesta imam i dužnost i potrebu zahvaliti i predsjedniku Vlade, gospodinu Plenkoviću i ministru prometa, gospodinu Butkoviću, koji su prihvatili moju inicijativu i odlučili iz državnog proračuna po prvi puta financirati obnovu ceste od Male Ludine do Mustafine Klade.  To je izuzetno važno zato što time šaljemo više poruka. To su poruke da želimo da ljudi ostanu živjeti u ruralnim sredinama, na hrvatskom selu, jer ako to doista želimo, onda im moramo osigurati infrastrukturu. Tu je i poruka da, evo, kad zajednički udružimo snage, možemo realizirati dobre i velike projekte. Ovaj projekt je izuzetno zahtjevan i vjerujem da ćemo upravo u tom zajedništvu realizirati još mnoge bitne projekte sa kojima ćemo svi biti zadovoljni. Vjerujem da će se ovakvi projekti  realizirati i u drugim ruralnim sredinama, jer kao predsjednica Odbora za poljoprivredu želim kroz sve aktivnosti doprinijeti da doista i država, ali i novac koji je osiguran na europskoj razini, bude pametno utrošen za dobre projekte koji ljudima mogu donijeti prosperitet.“ – napomenula je Marijana Petir.

Na svečanoj sjednici dodijeljene su i Godišnja nagrada Općine, te priznanja. Godišnju nagradu Općine Velika Ludina za 2022. dobio je Stevo Kovač iz Mustafine Klade za poseban doprinos u razvoju turizma te humanitarno djelovanje, a priznanja nagrađeni učenici OŠ Ludina: Nina Žatečki, Luka Ričković, Dominik Belavić, Iva Belavić, Matija Jajetić te Ivan Pomahač, kao i ŠRU Šaran za iznimna postignuća u sportskom ribolovu, plesni par Iva Jurec i Leonardo Kolenc  za uspješno sudjelovanje na Svjetskim igrama u SAD-u, Josip Prigorec iz Vidrenjaka za najljepše uređenu okućnicu, te DVD Gornja Vlahinička povodom 100-te godišnjice predanog rada. U ime svih dobitnika Općinskom se vijeću zahvalio Stevo Kovač: „Hvala Općini Velika Ludina koja je prepoznala rezultat rada mene i moje obitelji, bez čije podrške ničega ne bi bilo. Hvala Općini i u ime dobitnika priznanja koji su pokazali kako su naši ljudi uspješni u mnogim aktivnostima.“ – rekao je Stevo Kovač te ukratko predstavio rad svojeg poduzeća i planove za širenje turističke zone u Mustafini Kladi.

Svečanu sjednicu pjesmom su oplemenile članice Kulturno-umjetničkog društva „Mijo Stuparić“.


iTransparentnost

Vrijeme

Zagreb °C
Osijek °C
Split °C
  26.02.2024 Ferienhaus Ostsee

Galerija fotografija

Poslovi na HZZ

София plus.google.com/102831918332158008841 EMSIEN-3